پروژه طراحی و ساخت فرستنده FSK

پروژه طراحی و ساخت فرستنده FSK

پروژه طراحی و ساخت فرستنده FSK

پروژه طراحی و ساخت فرستنده FSK

فرستندهٔ رادیویی یک دستگاه الکترونیکی است که معمولاً با کمک آنتن و تابش الکترومغناطیسی، سیگنالی (مانند سیگنال رادیویی یا تلویزیونی) را مخابره می‌کند. این دستگاه، پس از مدولاسیون سیگنالِ ارسالی روی یکی از باندهای VHF‏، UHF‏، AM یا FM آن را برای ارسال به آنتن می‌فرستد.

فرستنده‌ها اجزای ضروری کلیه دستگاه‌های الکترونیکی هستند که از طریق امواج رادیویی ارتباط برقرار می‌کنند، مانند ایستگاه‌های پخش رادیو و تلویزیون، تلفن‌های همراه، واکی تاکی، شبکه‌های بی‌سیم رایانه ای، دستگاه‌های دارای بلوتوث، دربازکن گاراژ، رادیوهای دو طرفه در هواپیماها، کشتی‌ها، فضاپیماها، مجموعه‌های راداری و فانوس‌های دریایی.

به تولیدکننده‌های امواج رادیویی برای گرمایش یا مصارف صنعتی مانند اجاق‌های مایکروویو یا تجهیزات دیاترمی، فرستنده گفته نمی‌شود، با اینکه این دستگاه‌ها غالباً مدارهای مشابهی دارند.

کلیدگذاری تغییر دامنه (به انگلیسی: Amplitude-shift keying مخفف: ASK) یک سبک مدولاسیون دامنه است که داده‌های دیجیتال را به صورت تغییر در دامنه (فیزیک) یک موج حامل در می‌آورد. در یک سیستم ASK نماد دودویی ۱ با ارسال یک موج حامل با دامنه و فرکانس ثابت در مدت زمان T ثانیه تعریف می‌شود. اگر مقدار سیگنال ۱ باشد آنگاه سیگنال حامل ارسال خواهد شد. در غیر این صورت یک سیگنال با مقدار ۰ ارسال خواهد شد

اما کلیدگذاری تغییر فرکانس (به انگلیسی: Frequency-shift keying) مخفف: FSK طرحی از مدولاسیون فرکانس است که در آن داده‌های دیجیتال توسط تغییرات گسستهٔ فرکانس موج حامل ارسال می‌شوند. ساده‌ترین سبک آن، FSK با دستگاه اعداد دودویی است که BFSK نامیده می‌شود. BFSK از یک جفت فرکانس گسسته برای ارسال اطلاعات دودویی (۰ و ۱) بهره می‌گیرد. با این حساب، “۱” را فرکانس علامت و “۰” را فرکانس فضا می‌نامند.

برای دریافت این فایل به باکس دانلود در پایین مراجعه کنید.

اینستاگرام ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *