هاست ارزان هاست ارزان

دیود چیست؟وچگونه کارمی کند؟

29 ژوئن 2019

porozhe-admin-kade:نویسنده

دیود چیست؟وچگونه کارمی کند؟

دیود چیست؟وچگونه کارمی کند؟

 

دیود چیست؟

 

 

دیود چیست؟وچگونه کارمی کند؟

دیود (Diode)) تلفظ: دایود), قطعه ای است الکترونیکی که شامل دوسر به نام‌های کاتد وآند می‌باشد. دیود قطعه ای بوده که حالت جامد بوده واز دوماده د N و P ساخته شده است وبه بیان دیگر دیود پیوندی, دراصل یک پیوند P-N بوده که به دو سر آن دوقطعه فلزی جهت اتصال مدار خارجی به بیرون تعبیه شده وکل مجموعه داخل یک پوشش مناسب قرار داده می‌شود.

ازآنجایی که درساخت دیود از دوبلور (ماده) N و P استفاده می‌شود باید به این نکته پی بردکه چون خاصیت آن‌ها یکسو کنندگی است, پس یکی ازوظایف دیود یکسو کنندگی است.

 

بلور نوع N(نیمه‌هادی نوع N):

بلور یا نمیه هادی نوع N با افزودن تعداد مشخص واز قبل تعیین شده ای از اتم‌های ناخالصی به قطعه زرمان یوم یا سیلیکان تهیه می‌شود. این نیمه‌هادی با افزودن ناخالصی که دارای ۵ الکترون درلایه ظرفیت اهسند مانند آرسنیک, آنتیموان وفسفر ساخته می‌شود.

 

بلور نوع P(نیمه‌هادی نوع P):

بلور یا نیمه‌هادی نوع P با افزودن ناخالصی‌هایی که در لایه ظرفیت خود فقط ۳ الکترون دارد در بلوره (نیمه‌هادی) زرمان یوم یا سی‌ای‌مان خالص به دست می‌آیند. عناصری که عمدتاً برای این امر به کارمی روند عبارت‌اند از بوزون, گالیورم وایند یوم.

دیود چیس؟

 

دیود چیست؟وچگونه کارمی کند؟

دیود چیست؟وچگونه کارمی کند؟

کارکرد دیود:

 

به لحاظ الکتریکی یک دیود هنگامی عملکرد درست صحیح دارد که جریان را در بایاس مستقیم از خود عبور می‌دهد. بایاس مستقیم, بایاسی است که در آن آند به قطب مثل منبع ولتاژ و کاتد به قطب منفی آن مثل می‌شود و این پروسه در بایاس معکوس تغییر می‌کند. در بایاس مستقیم دیود, اگر ولتاژ دوسر آن را کم‌کم افزایش دهیم در ابتدا جریان کمی از مدار عبور خواهد کرد همین‌که ولتاژ به مقدار معینی رسید جریان نیز شروع به افزایش می‌کند. این ولتاژ حدی را ولتاژ آستانه هدایت دیود گفته که با Vy نمایش می‌دهند. این مقدار برای دیودهای ژرمانیوم ۰٫۲ وبری دیودهای سیلیکون حدود ۰٫۶ ولت است. در بایاس مستقیم حامل‌های اکثریت هستند که جریان را جاری می‌کنند ودربایاس معکوس دیود باافزایش ولتاژ معکوس, حامل‌های اقلیت بیشری شروع به حرکت کرده وجریان افزایش می‌یابد تا به اشباع برسد (Is, جریان اشباع). این جریان که جریان اشباع معکوس نام دارد, دردیودهای ژرمانیوم حدود چند میکروآمپر وسیلیکون حدود چند نانو آمپر است.

دیود چیست؟وچگونه کارمی کند؟

دیود چیست؟وچگونه کارمی کند؟

   

                                                                                         بایاس معکوس                                                                                 بایاس مستقیم

 

 

 

ولتاژ شکست معکوس دیود:

 

دیدم که با افزایش ولتاژ معکوس دیود جریان از مقدار Is جاوز نمی‌کند, واگر همچنان ولتاژ معکوس دیود را افزایش دهیم, به نقطه ای خواهیم رسید که جریان معکوس دیود به طور ناگهانی شروع به افزایش می‌کند, حالی که دراین زمان رخ می‌دهد را پدیده شکست وولتاژی که دراین پدیده رخ می‌دهد را ولتاژ شکست معکوس دیود گفه وبا Vbr نمایش می‌دهند.

نکته: دیود دارای دومقاومت استاتیکی ودینامیکی است.

 

محدودیت‌های کاربردی دیود:

  1. حداکثر جریان وولتاژ دیود:

حداکثرجریانی که دیود می‌تواند از خود عبور دهد, به جنس وسطح مقطع دیود بسگی دارد ومعمولا کارخانه سازنده حداکثر جریان معکوس دیود را مشخص می‌کند. همچنین باید به این نکته توجه داشت که این مقادیر برای دمای ۲۵ درجه سانی گراداست.

  1. حداکثر وان قابل تلف دردیود ها:

دردیودهای پیوندی افزایش بیش از حد دما می‌تواند باعث تغییر خواص بلور (ناخالصی‌ها) شود یا به دلیل یکنواخت نبودن ضریب انبساط حرارتی تغییراتی مکانیکی درساخمان آن‌ها به وجود آید, ضنمن آنکه ممکن است لحیم‌هایی که دراصالاتبه کار رفه خراب شود. درحالی که دیودهای زرمان یوم حداکثر ۷۵ تا ۱۰۰ درجه سانی گراد را می وانند حمل کنند, دیودهای سیلیکن آ ۲۰۰ درجه قابل اسفاده اند. این توان رابا Pdmax نشان می‌دهند. این دما توسط کارخانه سازنده داده می‌شود وباید وجه داشت که این مقدار برای دمای ۲۵ درجه سانتی گراد است.

  1. سرعت قطع ووصل دیود:

درمدارات کلیدی ومنطقی معمولاً با قطع ووصل دیود سروکارداریم, دراین موارد باید به محدودیت سرعت قطع ووصل دیود وجه کرد وبا وجه به فرکانس قطع ووصل مورد نظر دیود را انخاب کرد, برای این قسمت باید درانتخاب دیود دقت کرد, به این صورت که برای مدارهای کلید باسرعت زیاد باید دقت داش که زمان بازیابی معکوس دیود درمقایسه بازمان قطع ووصل مدار خیلی کوچک باشد

 

برای دانلود این فایل(دیود چیست؟وچگونه کارمی کند؟) به باکس دانلود درپایین مراجعه کنید.


مطلب پیشنهادی:دانلودجزوه آموزش رزبری پای

مطلب پیشنهادی:دانلودنمونه سوالات کارورPLCدرجه دو

مطلب پیشنهادی:دانلودکتاب بررسی سیستم های قدرت۱

 

0/5 ( 0 نظر )
0/5 ( 0 نظر )
لینک کوتاه این پست: http://projectkade.ir/PKlRCkrبرچسب‌ها:, , ,

Training hr tag


.

رمز فایل

Projectkade.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیود چیست؟


راهنمایی همکاری با ما

جهت ارسال پروژه های خود ویا جزوات و…برای قراردادن به صورت رایگان در سایت با ایمیل

prozhectkade@gmail.com

در ارتباط باشید.
 


چیزی خرید نکرده اید:)

  • سبد خریدتان خالی است.

آرشیومطالب سایت

تبلیغات متنی شما

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید


تبلیغات


آمار سایت

بازديد امروز:91 نفر
تعداد بازديد ديروز:54 نفر
بازديد سال:80842 نفر
ورودي از همه جستجوگرها:9063 نفر
تعداد مطالب:190 مطلب
آخرين بروزرساني سايت:فروردین ۱۱, ۱۳۹۹

تبلیغات

اسکرول بار