webcodes

دانلود مدار شبیه سازی شده مبدل کیوک در نرم افزار متلب

شبیه سازی رگولاتورکیوک

شکل موج1

image-kiook

شبیه سازی مبدل dcدرمتلب

مبدل های DC-DCمبدل هایی هستند که جریان DC یک منبع را از یک سطح ولتاژ به سطح ولتاژی دیگر تبدیل می‌کند و ولتاژ خروجی می‌تواند از ولتاژ ورودی بیشتر یا کمتر باشد. در مقابل مبدل‌های DC-DC، مبدل‌های AC-DC یا یکسوساز‌ها قرار دارند که جریان متناوب را به جریان مستقیم تبدیل می‌کنند و همچنین مبدل‌های DC-AC یا اینورترها که جریان مستقیم را به متناوب تبدیل می‌کنند

مبدل‌های DC-DC به طور عمده در منابع تغذیه سوئیچینگ و موتورهای DC به کار می‌روند و جریان ورودی اغلب جریان رگولاته‌نشده‌ای است که از یک یکسوساز وارد مدار می‌شود و سپس می‌توان آن به سطح ولتاژ دلخواه تغییر داد. معمولاً از این مبدل‌ها به همراه یک ترانسفورماتور ایزولاسیون در مدارهای منبع تغذیه سوئیچینگ استفاده می‌شود، اگرچه برای محرکه‌های DC نیاز به ترانسفورماتور نیست.

همچنین در بسیاری از کاربردهای صنعتی که نیاز به تبدیل یک منبع dcولتاژثابت به یک  منبع dcولتاژ متغییر میباشد چاپر dcیکی از ابزارهایی است که مستقیما  ولتاژ dcتولیدی را به ولتاژ dc دیگری با سطح ولتازی پایین تر یا بالا ترتبدیل میکند.

مبدل کاک یا مبدل چوک به انگلیسی( Cuk converter) نوعی مبدل DC-DC است که می‌تواند به صورت افزاینده یا کاهنده به کار رود. نامگذاری این مبدل از روی سازنده آن بوده است. مدار مبدل کاک در واقع مدار دوگان مبدل باک-بوست است و مانند آن، پلاریته خروجی مدار برعکس پلاریته ورودی مدار است. در این مبدل، خازن ابتدای مدار برای ذخیره انرژی از ورودی و انتقال آن به خروجی استفاده می‌شود. اگر چه مدار این مبدل نسبت به مدار مبدل باک-بوست دارای عناصر بیشتری است، اما مزایایی نسبت به آن دارد، از جمله اینکه ریپل خروجی بسیار کمتر از مدار ساده مبدل باک-بوست است.

چاپرهارا میتوان به پنج دسته تقسییم کرد  که این تقسیم بندی بستگی به جهت جریان وولتاژ چاپردارد.

۱-چاپرکلاس A:دراین چاپر جریان به بار وارد میشود.درای نوع چاپر عمل کرد شبیه به یک یکسوکننده است(رکتیفایر) که از این رو به آن چاپرتک ربعی نیز گویند.

۲-چاپرکلاسB:درای نوع چاپر جریان باراز بارخارج میشود.ای نوع چاپر نیز یک چاپرتک ربعی بوده  ولی این نوع چاپر در ربع دوم کارمیکند وبه صورت یک اینورتر عمل میکند.

۳-چاپر کلاسC:دراین نوع چاپر جریابار هم میتواند مثب باشد وهم میتواد مفی باشد.از ترکیب دو چاپر کلاس Aو کلاس B یک چاپر کلاسC به وجود میاید,ازهمین رو این چاپرمیتواندبه صورت یک یکسو کننده وبصورت یک اینورترعمل کند.

۴-چاپرکلاس D:در این نوع چاپرجریا بار همواره مثبت وولتاژ بار یا مثبت است یا منفی ,این چاپرهم نیز میتواند مانند یک یکسو کننده ویک اینورتر عمل کند.

۵-چاپرکلاس E:دراین نوع چاپرنیز جریا بار یا مثبت است یامنفی وولتاژ بازنیز یامثبت است یامفی.این چاپر یک چاپر چهار ربعی بوده واساس اینورتر تمام پل تکفاز است.

از دیگرموارداستفاده چاپرهای DC میتوان به استفاده از آنها در رگولاتورهای تغییر دهنده  حالت,جهت تبدیل یک ولتاژ DCمعمولا تثبیت نشده به یک ولتاژ خروجی DCتثبیت شده ,بکار گرفت. ازمشخصات خوب چاپرهامیتوان کنترل دقیق شتاب ,بازده بالا و پاسخ دینامیکی سریع اشاره کرد.همچینین ازچاپرهادرترمزموتورهایdcجهت بازگردادن انرژی به منبع بکارگرفته میشوند. که اینکار باعث ذخیره شدن انرژدر سیستمهای حمل ونقل با توقف زیاد میشود.

در این رگولاتور که ازیک BJTقدرت درآن استفاده میشود,مشابه رگولاتورباک-بوست بوده ومیتواند ولتاژ خروجی بزرگتریا کوچک ترازولتاژورودی بدهد.اما قطبیت ولتازخروجی مخالف ولتاژورودی است.نام این چاپر ازسازنده اش گرفته شده است.طرزکاراین مدار نیز هم مانند سایر چاپرهابودهو فرق چندانی ندارد.اساس کار ای چاپر انتقال انرژی توسط خازن میباشد در نتیجه جریان ورودی پیوسته است.این مدار تلفات کلید زنی کمی داشته  ودارای بازده بالایی است.

همه مبدل‌های DC-DC بر پایه مدار مبدل باک و مبدل بوست بوده و سایر مدارها در واقع ترکیبی از این دو مدار هستند.

 

0/5 ( 0 بازدید )

رمز فایل

Projectkade.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کانال رسمی پروژه کده


آمار سایت

بازديد امروز:25 نفر
تعداد بازديد ديروز:91 نفر
بازديد سال:18472 نفر
ورودي از همه جستجوگرها:540 نفر
تعداد مطالب:64 مطلب
آخرين بروزرساني سايت:تیر ۳۰, ۱۳۹۷

تبلیغات

اسکرول بار